Українопедія
Advertisement
Includes CC-BY-SA content from Wikipedia's Українська Далекосхідна Республіка article (authors)


Flag of Green Ukraine

Прапор Зеленої України

Зелений Клин 1918

Мапа Української Далекосхідної Республіки

Українська Далекосхідна Республіка або Держава Зелений Клин — самопроголошене українське державне колоніальне утворення, а пізніше — автономія, що постала на території колишньої Російської імперії в районах Зеленого Клину (Амурщині, Приморщині з Усурійським краєм, Забайкальщині, Камчатці та в «смузі відчуження» маньчжурської залізниці), що були переважно заселені українцями.

Всі державні інституції з 1918 року містились у місті Владивосток, що слугував де-факто столицею Зеленого Клину, в 1917—1918 роках цю функцію виконував Микольськ-Уссурійськ.

Республіка мала власну Українську Далекосхідну Крайову Раду та Секретаріат, що відповідали за законодавчу та виконавчу владу. Владу на місцях контролювали десять Українських Окружних Рад. Гарантом безпеки держави було Українське Далекосхідне Військо, що також було задіяне для допомоги у війні УНР проти більшовиків. Крім владних структур в республіці існували українські кооперації, об'єднання, видавництва та гуртки, що займалися українською освітою, економікою та культурою. Всі дії уряду були закріплені прийнятою у Владивостоці 30 травня 1919 року Конституцією українства Далекого Сходу.

Вищим народним органом влади були Всеукраїнські з'їзди діячів і громадянства Далекого Сходу.

Весь час свого існування республіка орієнтувалась на об'єднання з Українською Народною Республікою в одну Велику Україну. Також до 1918 року мала ідеї переселення українців Зеленого Клину до України.

1917—1920 роки існувала як самопроголошена держава, а 1920—1922 роки — в межах автономії Далекосхідної Республіки. Остаточно Українська Далекосхідна Республіка, як повноцінна держава так і не була сформована, оскільки в час розбудови своєї державності владу в населених пунктах на своїй заявленій території їй доводилося ділити з білогвардійцями та більшовиками, які так само заявили про створення своїх країн. На території Зеленого Клину було встановлення двовладдя, а подекуди — тривладдя.

10 листопада 1922 року Українська Далекосхідна Республіка була повністю ліквідована російськими більшовиками, які окупували Зелений Клин та почали репресії проти українського населення.

На сьогодні майже все українське населення колишньої Української Далекосхідної Республіки знищене, асимільоване та русифіковане. Відсоток українців на цій території зменшився з 60% в 1913 році до 2,8% у 2010. Останній український громадський діяч Анатолій Кріль, який спробував заснувати на Зеленому Клині українську церкву був забитий росіянами на смерть 1 квітня 2004 року.

Advertisement