Жупа́н пол. Żupan —  cтаровинний верхній чоловічий одяг, оздоблений хутром і позументом, що був поширений серед заможного козацтва та польської шляхти. Український і білоруський народний верхній чоловічий або жіночий одяг до п'ят. У XVII–XVIII ст. частина святкового костюма заможної козацької старшини, шляхти та міщан, пізніше набув поширення серед селян. Шили жупани з дорогих тканин — штофу, парчі або тонкого фабричного сукна, частіше синього або зеленого кольору. Він був приталений, з призбираною спинкою; поли, що ледве сходилися, манжети і кишені обшивалися кольоровою тканиною, тасьмою, шнурами, гарусом. Поверх жупана одягали кунтуш.

З історії жупана

Лукаш Голебівський вважав, що жупан є найстарішим польським одягом. Жупан та кунтуш належали до шляхетсько одягу, до нього шляхта носила також шовковий пояс. Український жупан мав відкидні рукава і його носили в 19 столітті, так як за козацьких часів під кунтушем або під свитою. В 19 ст. жупан шили з синьої китайки, черкасину або з іншої бавовняної тканини. Носили його заможні люди без верхнього одягу. Крій його був такий самий як у свиті, тільки часом його шили однобортним. (за описом Ф. Вовка)

Жупан — також шлюбний верхній чоловічий і жіночий одяг з рукавами, зроблений із синього сукна й обшитий білим хутром.

У Венгерській Русі, жупаном називався одяг в вигляді короткого кафтана, з обшитими хутром краями рукавів та низу. Жупани там носили заможні жінки.

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.