Українопедія
Advertisement
Українопедія
Smallwikipedialogo.png Ця сторінка використовує матеріали Вікіпедії. Оригінальна стаття знаходиться на Бартка. Список авторів можна побачити там же на сторінці історії. Як і на Українопедія, текст Вікіпедії доступний у відповідності з Creative Commons Licensed.
Файл:Obst WPD bartka.jpg

Бартка і Келеф

Бартка або Топірець — холодна зброя гуцулів, яка нагадувала невеликого розміру сокирку із довгим топорищем. Ця зброя представляє собою поєднання сокири і палиці. Слово "бартка" зменшене слово від "барда" — це величезна сокира із дуже широким лезом, який гуцули використовували для обтісування дерева під час будівництва. Бартка завжди щедро прикрашалася — металева частина чеканкою і кованими візерунками, а деревина красивою різьбою або інкрустацією. Довжина від 80 см. до метра, в залежності від росту людини і зручності, адже більшу частину часу вона використовувалася як палиця, щоб легше було ходити по горах або переходити річку в брід. Тому внизу топорища часто робилися металеві набійки для кращого контакту із землею і для запобігання зношування деревини. Верхня частина бартки плоска, щоб на неї було зручно спиратися.

Історія

Файл:09 Wizerunki Huculow 089.jpg

Гуцул із топірцем

Виникнення цієї зброї тягнеться ще із початку освоєння гуцулами гір. Тоді виникла необхідність завжди мати зброю під рукою, щоб захистити себе від розбійників або навіть диких тварин. Скоро бартка стала невід'ємним атрибутом кожного гуцула і часто використовувалася в боях із загарбниками, а також у вирішенні конфліктів. В часи, коли Карпати були під владою Польщі, а також Австро-Угорщини навіть вводилися заборони на їх носіння, але гуцулам вдавалося обходити цей закон шляхом видозміни бартки, роблячи їх більш декоративними — виготовляли із латуні, міді, хто багатший із срібла. Таким чином, бартки так би мовити не вважалися зброєю, а скоріше красивим атрибутом. Тим не менше, вони як і раніше використовувалися як зброя і завдавали ворогу травм не гірше залізних чи сталевих.

Опришки

Бартка практично являється символом опришківського руху. Ця зброя була основною і часто використовувалася опришками, адже вони старалися нападати безшумно і приховано. В бойових умовах бартка являється дуже зручною, так як завжди під рукою. Вона хапалася за край топорища і таким чином виходив дуже великий радіус ураження в ближньому бою. Удар наносився металевою частиною і був дуже травматичним. Попадання в голову смертельно у більшості випадків. До того ж бартка була дуже гострою і мала високу пробивну здатність. Сюди слід віднести і її невелику вагу.

Використання бартки

  • Олекса Довбуш перед тим як узяти в опришки новобранця проводив випробування на страх. Новачок повинен був покласти руку на колоду і Довбуш з розмаху забивав бартку точно між пальців. Якщо новобранець злякався і забрав руку, він в опришки не годився.
  • За легендою Олексу Довбуша пораненого Двінчуком опришки несли на Чорну Гору на бартках, тримаючи їх на плечах.
  • Опришки свій бойовий танок «Аркан» виконували тримаючи в руках бартки.
Advertisement